Jak uczyć się słówek angielskich?

Nauka słówek jest jedną z najważniejszych czynności podczas nauki języka angielskiego. Słówka o wiele bardziej niż gramatyka wymagają systematyczności i ćwiczeń. Są też budulcem, bez którego cała wiedza o gramatyce języka angielskiego na nic nam się nie przyda. Jak się więc uczyć słówek? Jest wiele metod, ale w szczególności naukę słownictwa można podzielić na kilka sposobów.

Sposób 1: Nauka słówek bez struktury

nauka słówek dziewczynka Jest to metoda, a raczej brak metody polegający na tym, że słówek uczymy się razem z bieżącym materiałem lekcyjnym i nie tworzymy oddzielnego rejestru słówek. Oczywiście, słówek można, a nawet w niektórych przypadkach trzeba (szczególnie przy nauce w szkole lub na kursach) uczyć się w kolejności ich poznawania w podręczniku. Trzeba jednak pamiętać, by słówka zbierać również w rejestrze (czy to papierowym, czy elektronicznym) po to by zapewnić ich skuteczną i efektywna powtórkę. Nawet jeśli nauczymy się słówek na danej lekcji i będziemy je pamiętać do sprawdzianu to bez powtórki wkrótce je zapomnimy. Nie można do tego dopuszczać.

Nauka słówek w ten sposób prowadzi do tego, że uczymy się słówek istotnych wraz ze słówkami specjalistycznymi lub rzadko występującymi, co czyni naszą naukę nieoptymalną w bardzo wysokim stopniu. Ponadto, często podchodzimy do nauki słów angielskich w sposób chaotyczny. Rezultaty takiej nauki choć często przynoszą dobre oceny w szkołach to nie sprawdzają się w praktyce. Nauki języka obcego nie można bowiem traktować jak nauki każdego innego przedmiotu, czyli zapamiętywać materiał, a potem go zapominać. W nauce języka obcego bardzo ważna jest konsekwencja. Bez konsekwencji i systematyczności tracimy bardzo dużo czasu i na dłuższą metę czynimy nasze wysiłki w dużym stopniu bezproduktywnymi.

Sposób 2: Nauka słówek z tradycyjnym rejestrem słówek

Kolejnym sposobem nauki słówek jaki chcieliśmy opisać jest tradycyjny sposób zbierania słówek w prowadzonym przez ucznia rejestrze słówek. Co to jest rejestr słówek? To nic innego jak systematycznie prowadzony zeszyt lub notes zbierający słówka angielskie. Rejestr słówek powinien mieć formę kieszonkową (np. A6). Rejestr powinien zawierać numerowane słówka, ewentualnie można dopisywać daty wpisania słówek. Na początku powinien znajdować się numer, później słówko angielskie, transkrypcja (mówiąco o tym jak słówko należy wymawiać), oraz tłumaczenie lub tłumaczenia słówka na polski.

Niewątpliwą zaletą tradycyjnego rejestru słówek jest fakt, że słówka wpisujemy sami i możemy określić, które słówka są ważne dla naszej nauki, a które nie. To jest niestety często problemem dla uczących się języka. Często wpisują oni słówka do rejestru, które są bardzo rzadko używane i bezużyteczne. Sam znam osobę, która piętnaście lat po wpisaniu do rejestru słówek nadal wie jak po angielsku powiedzieć serwatka. Jestem pewien, że większość Polaków nie wie co to serwatka nawet gdy powie się to słowo po polsku. I po co uczyć się takiego słowa po angielsku? Po co je powtarzać? Po co powodować, że to słowo znajdzie się w waszych mózgach w obszarze najważniejszych danych? To nie ma sensu! Bardzo istotne jest, żeby do rejestru słówek wpisywać najważniejsze słówka angielskie , które są słowami potrzebnymi i często używanymi. Tylko skąd wiedzieć, które słówka są najczęściej używane? Są w tym zakresie pewne rozwiązania. W internecie można znaleźć listy słów uszeregowane w kolejności występowania. Tylko wątpliwość pojawia się w momencie kiedy analizujemy bazy tekstów na podstawie których utworzono takie słowniki frekwencyjne. Często są to artykuły naukowe, książki i broszury, które często mają bardzo mało wspólnego z realnymi dialogami prowadzonymi na ulicy. Z naszych badań wynika, że słownik frekwencyjny oparty na dialogach i "żywym języku angielskim" został utworzony prawdopodobnie tylko przez zespół specjalistów z Ultratext. Na tej podstawie utworzono również całą metodologię nauki słówek języka angielskiego, ale na ten temat możecie poczytać na innych podstronach tego serwisu.

Wracając do tematu, bardzo ważne jest, żeby w rejestrze słówek znajdowały się słówka użyteczne - takie które wykorzystamy w przyszłości. Musimy również mieć pewność co do ich wymowy oraz tłumaczenia. Dlatego dobrze mieć w domu dobry słownik angielsko-polski lub korzystać z renomowanych słowników angielsko-angielskich takich jak Webster albo Oxford. Wiemy już więc, że należy wpisywać słówka ważne, ale jak je znaleźć? Najgorszym wyjściem jest wpisywanie słówek ze słownika na chybił trafił albo wpisywanie słówek tzw. "prostych" czyli krótkich, jednosylabowych bez względu na ich przydatność i znaczenie. Należy wpisywać do rejestru słówka pochodzące z naszego podręcznika do nauki angielskiego, artykułów prasowych, a także słówka zasłyszane lub przeczytane z transkrypcji wiadomości prowadzonych w języku angielskim (np. BBC lub CNN). Świetnym źródłem słówek angielskich są również gry komputerowe. Szczególnie gry, w których spotykamy się z dość dużą ilością tekstu, dialogów i skomplikowaną fabułą. Zachęcamy serdecznie do kupowania gier w angielskich wersjach językowych. Szczególnie wartościowe jest to dla gier RPG, niektórych strategiach i wymierającego już dzisiaj niestety gatunku gier przygodowych. Gry takie są kopalnią użytecznego słownictwa jeżeli oczywiście korzysta się z tego słownictwa z głową. Nie wpisujemy rzecz jasna do naszego rejestru słówek takich słów jak: miecz, buława, zbroja płytowa lub pancerz reaktywny. Wpisujemy słowa bardziej użyteczne. Korzystanie z gier komputerowych w języku angielskim ma tą również zaletę, że mimo tego że nie wpisujemy specyficznych słów do naszego rejestru to i tak się ich uczymy.

nauka słówek angielskich przez dziewczynkę Kiedy już jesteśmy pewni, że słówka , które zapisujemy są ważne i istotnie zwiększą nasze możliwości w posługiwaniu się językiem angielskim należy postanowić jaką liczbę słówek będziemy codziennie wpisywać do rejestru. Ważne, żeby ustalić, że wpisujemy słówka codziennie i być dla siebie bezlitosnym w przestrzeganiu tej zasady. Jeżeli któregoś dnia nie będziemy mieli czasu lub ochoty wpisywać słówek to następnego dnia będziemy musieli wpisać słówka z wczoraj oraz słówka dzisiejsze. Działa to także w drugą stronę. Jeżeli któregoś dnia będziemy mieli ochotę wpisać więcej słówek to nie wstrzymujmy ręki. Zróbmy to! Lepiej mieć wpisane słówka angielskie na zapas niż zalegać z ich wpisywaniem.

Następną sprawą jest ustalenie powtórek słówek języka angielskiego. Klasyczną zasadą jest zasada, że słówka powtarzamy w odstępach tygodniowych. Jeśli nasza baza słówek nie przekracza tysiąca to słówka powinny być powtórzone w całości. Jeśli baza przekracza tysiąc to słówka angielskie powinny być powtórzone w połowie. Pamiętajmy również by słówka powtarzać w dwóch wariantach. Podstawowy wariant to zasłanianie ręką angielskiego znaczenia i przetłumaczenie polskiego odpowiednika. Słówko angielskie mówimy na głos i decydujemy jaka jest jego pisownia. Potem sprawdzamy czy mieliśmy rację. Jeżeli popełniliśmy błąd to numer słówka powinien zostać zapisany. Próbujemy również przeanalizować nasz błąd i wyeliminować go w przyszłości. Następnie wszystkie słówka sprawdzamy w drugą stronę. Zasłaniamy słówko polskie i za pomocą angielskiego odpowiednika mówimy polskie znaczenie.

Aby zwiększyć naszą motywację do nauki słownictwa możemy zaplanować system nagród i konkursy na "okrągłe rocznice" na przykład w chwili gdy w naszym rejestrze znajdzie się 500 słówek możemy zorganizować dla siebie konkurs z nagrodą. Wylosujmy z naszej bazy 10 słówek angielskich i jeżeli uda nam się je powiedzieć i napisać bezbłędnie zaplanujmy dla siebie jakąś przyjemność. Idźmy do kina lub kupmy sobie coś ładnego. Bądźmy jednak dla siebie uczciwi. Jeżeli uda nam się wyjście zwycięsko z tego sprawdzianu to nagródźmy się według planów. Ambitni ludzie, a już szczególnie ambitni Polacy mają skłonność do braku nagradzania (widać to szczególnie po szefach z pracy, którzy nie pisną słówkiem jeśli zrobimy doskonale 10 rzeczy, ale jeśli przytrafi nam się błąd to później potrafią go wypominać latami). Nagradzajcie się jednak za sukcesy, a karzcie za ich brak. Wtedy wasza nauka będzie przyjemniejsza i będziecie mieli poczucie, że gdzieś zmierzacie.

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na naukę słówek jest tworzenie tekstów z naszego rejestru słówek. Jest to zajęcie żmudne jednostkowo, ale świetnie służy nam później przez lata. Ten, który kiedykolwiek korzystał z rejestru słówek wie, że żmudne powtarzanie staje się z czasem tak monotonne, że nie mamy czasem zerkać w kierunku naszego rejestru a co dopiero powtarzać słówka. Wyjściem z tego jest właśnie układanie opowiadań lub historyjek ze słówek angielskich których się nauczyliśmy. Już sam sposób powstawania takiego tekstu powoduje, że świetnie utrwalamy słówka, a jego późniejsza lektura spowoduje, że słówka zgromadzone w rejestrze będziemy powtarzać kilkadziesiąt razy szybciej. Podobną koncepcją kierowali się specjaliści metody Ultratext. Po znalezieniu najważniejszych słówek w języku angielskim utworzyli oni z tych słówek krótkie, zabawne opowiadania i odwalili kawał dobrej roboty tworząc narzędzie do szybkiej nauki, ale przede wszystkim do szybkiego powtarzania angielskich słów.

Sposób 3: nauka słówek angielskich za pomocą programu komputerowego

Program do nauki słówek jest coraz popularniejszym sposobem na naukę słówek.Pierwszą najważniejszą wadą takiego podejścia jest fakt, że w ogromnej większości przypadków programy te dostarczane są wraz z bazami słówek do nauki. Oczywiście zawsze istnieje opcja by korzystać z programu w taki sposób, by osobiście tworzyć swoją bazę słówek (wtedy jest to taki elektroniczny odpowiednik naszego tradycyjnego rejestru), ale wiele osób z tego rezygnuje. Po pierwsze, aby utworzyć bazę słówek często trzeba zaznajomić się z programem na co trzeba nieco cierpliwości, a po drugie trzeba poświęcić na to czas. Dlatego ogromna większość osób ufa bazom dostarczonym wraz z programami i uczy się słów właśnie na ich podstawie. A to bardzo duży błąd. Skąd bowiem pochodzą te słówka? Pochodzą one ze słowników. Nikt nie troszczy się o to czy są użyteczne, czy podane są w odpowiednim kontekście. Z jeszcze gorszą sytuacją mamy do czynienia w programach on-line, które często opierają swoje bazy słówek na bazach dostarczony przez użytkowników. Tam dopiero można znaleźć błędy, zamierzone i niezamierzone, niekonsekwencję i bałagan. Nauka za pomocą gotowych baz słówek to więcej wad niż pożytku. Często te słówka podane są bez kontekstu i nie wiadomo nawet jak ich użyć.

Zaletą programów do nauki słówek jest natomiast wbudowana w program wymowa słówek. Często wystarczy kliknąć a lektor przeczyta nam dane słówko. W epoce internetu nie jest to już jednak taka wielka zaleta. Każdy szanujący się słownik multimedialny posiada taką opcję, a nawet można znaleźć słowniki on-line, w których wszystkie słówka czyta lektor.

Z drugiej strony wadą takich programów jest fakt, że aby korzystać z takiego programu trzeba po pierwsze mieć komputer, a po drugie zmusić się do nauki słówek zamiast robienia tysiąca innych rzeczy. Po prostu psychologicznie często traktujemy swój komputer (szczególnie w wieku szkolnym) jako narzędzie zabawy i interakcji z innymi ludźmi, a niekoniecznie jako priorytetowe narzędzie pracy. Psychologowie twierdzą, że nauka jest najbardziej skuteczna w miejscu, które uważamy za miejsce przeznaczone do nauki. Lepsza jest wtedy koncentracja i motywacja. Nauka daje wtedy po prostu lepsze efekty, jest intensywniejsza i traktowana bardziej poważnie. Są więc dwa wyjścia: albo kupujemy 2 komputery – jeden przeznaczony jest do zabawy, a drugi do spraw "naukowych" albo po prostu godzimy się na gorsze rezultaty nauki w tym przypadku gorsze rezultaty nauki słów języka angielskiego.

Kolejną zaletą niektórych takich programów jest jednak system wyliczający automatycznie powtórki na bazie naszych ocen dotyczących poprawności naszych odpowiedzi. Jeżeli jesteśmy szczerzy w swojej ocenie to ten system wskazuje nam słówka, które powinniśmy powtarzać w pierwszej kolejności. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie, ale wystarczy wyjechać gdzieś na kilka dni, a nie daj Boże na tydzień, a wtedy po powrocie zastanie nas lista powtórek, która będzie w stanie załamać każdego. Lista kilkuset słówek może nas doprowadzić do pasji, zniechęcenia i rzucenia tego wszystkiego w kąt.

Producenci takich programów często bazują na ilości słówek angielskich traktując to jako wyznacznik jakości programu. A przecież wiemy, że ilość o niczym nie świadczy. Liczy się jakość słówek, które podsuwa nam program i sposoby na użycie słownictwa. Programy te przedstawiają często zdanie, w którym użyte jest słówko pokazując kontekst jego użycia. To trzeba zaliczyć na plus tego typu programom. Nauka słówek angielskich za pomocą takich programów ma oczywiście sens, ale trzeba sobie zdawać sprawę ze wszystkich wad i zalet tego rodzaju oprogramowania.

Sposób 4: nowoczesne metody nauki słówek angielskich

Jesteście na stronie nowoczesnej metody nauki słówek angielskich Ultratext więc dziwne byłoby jakbyśmy nie przedstawili własnej metody na naukę angielskich słówek. W skrócie powiemy więc co jest najważniejsze w naszej metodzie. Po pierwsze my za was dokonaliśmy bardzo długotrwałej analizy angielskich tekstów (prawie wyłącznie dialogów) za pomocą której wyznaczyliśmy słowa podstawowe (odpowiedzialne za strukturę wypowiedzi) oraz 500 najważniejszych słów angielskich, które w połączeniu ze słowami podstawowymi pozwalają na zrozumienie 80% statystycznego angielskiego tekstu z komunikacji ogólnej, codziennej.

Po drugie, stworzyliśmy unikalny sposób na naukę i zapamiętywanie wybranych przez nas słówek angielskich. Stworzyliśmy wiele specjalnie przystosowanych historii złożonych niemal wyłącznie z słów wyselekcjonowanych przez naszych specjalistów. Teksty te pozwalają na intensywną i skuteczną naukę angielskich słówek. Każde z 500 słów wskazanych przez nas użyte jest w tekstach co najmniej 3 razy i przedstawia dane słówko w różnym kontekście. Wyniki nauki za pomocą metodologii ultratext są rewelacyjne.

Więcej o naszej metodzie znajdziecie na innych podstronach na tym serwisie. Szczególnie polecamy stronę o korzyściach z Ultratext.

kontakt@ultratext.pl