Jak uczyć się słów angielskich z gier komputerowych?

Sposób nauki słówek angielskich z gier komputerowych jest sposobem dla osób posiadających już nieco wiedzy z języka angielskiego. Powinny one bowiem posługiwać się podstawami gramatyki tego języka dość biegle, a także znać podstawowe słownictwo angielskie. Do zyskania tej podstawowej wiedzy bardzo dobrze nadaje się kurs pozwalający przyswoić 500 najczęściej występujących słów angielskich (poza słowami podstawowymi), który jest dostępny na naszej stronie www.ultratext.pl. Nauka słówek angielskich za pomocą gier jest bardzo przyjemna ale wymaga konsekwencji.

Trzeba także mieć na uwadze, że nie każda gra w wersji angielskiej efektywnie pozwoli nam się uczyć języka angielskiego i słówek angielskich. Odpadają wszelkie gry, w których fabuła, dialogi i lektura tekstów ma drugorzędne albo nawet trzeciorzędne znaczenie. Nie pomogą nam one nauczyć się słówek angielskich. I będziemy się tylko oszukiwać naciskając „start” zamiast „rozpocznij grę”. Odpadają więc wszystkie gry zręcznościowe, strzelanki, większość strategii, gry sportowe. Najlepszymi grami do nauki języka angielskiego są dwa rodzaje gier. Są to gry przygodowe oraz rozbudowane gry RPG.

Pamięta jak pierwszy raz zastosowałem te metodę nauki słówek angielskich w rewelacyjnej grze Fallout, a potem Fallout 2. Gry te są grami cRPG, posiadają bardzo dużą ilość dialogów i opisów (przedmioty, broń, osoby). Przystępując do zapisywania i nauki słówek z gry Fallout Pamiętam, że po ukończeniu tej gry w swoim rejestrze słówek miałem 2600 nowych słów. Oczywiście zapisywane słówka poddawałem pewnemu filtrowaniu. Nie zapisywałem słów, które były specyficzne dla gry i wydawały się mało użyteczne w przyszłości. Były to wszelkiego rodzaju słówka związane z opisem broni oraz innych militariów, rzadkich zwierząt, przekleństw, skomplikowanego sprzętu technicznego. Pozostały jednak i tak ogromne ilości słów z codziennego języka angielskiego.

Takie samo podejście jak stosowałem w grze Fallout proponuje dla osób, które zdecydują się stosować metodę nauki słów angielskich za pomocą gier. Proponuję tu jednak pewne usprawnienia. Po pierwsze słówka powinny być zapisywane dwuetapowo: najpierw w brudnopisie, a potem przepisywane do elektronicznego zestawienia słówek (najlepiej gdyby był to program komputerowy) dostępnego on-line (ma to taka zaletę, ze słówek możemy się uczyć nie tylko z naszego komputera) albo lokalnie na dysku jakiegoś komputera. Po zakończeniu gry przepisujemy słówka z brudnopisu do programu komputerowego i uczymy się ich. Mamy je znać przed ponownym uruchomieniem gry. Zauważymy , że jeżeli będziemy konsekwentni coraz rzadziej będziemy zaglądać do słownika, aby sprawdzać kolejne słówka. Słowa, których nauczyliśmy się wcześniej będą występowały w grze i będziemy je naturalnie powtarzać i oglądać w różnych kontekstach. Trzeba tylko pamiętać, by nie pomijać nowo napotkanych słów angielskich. W dalszych etapach gry z coraz większą łatwością będziemy mogli zrozumieć tekst angielski bez zrozumienia wszystkich występujących w nich słów. Nie ulegajmy jednak pokusie, żeby ignorować te słowa. Dobrą strategią jest, by ustalić sobie limit słów, które należy zapisać w brudnopisie, aby zakończyć grę i trzymać się tego kurczowo. Dobrym limitem jest 50 słów. Na początku będziemy grali dość krótko, ale potem sesje będą się wydłużać. Coraz trudniej będzie nam uzbierać 50 słów. W taki sposób połączymy przyjemne z pożytecznym. Będziemy jednocześnie uczyć się słów i wypoczywać.

Co do wybory gier świetnie nadających się do nauki słówek angielskich ze swojego doświadczenia polecam serię Fallout (szczególnie Fallout 3, który jest ze wszystkimi dodatkami gigantyczny, pełen dialogów i ze wspaniała grafiką), Final Fantasy. Dobre będą również przygodówki np. Broken Sword, Syberia i inne. Wiele starych przygodówek i gier RPG można ściągnąć bezpłatnie z wielu serwisów oferujących stare gry. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło stare gry albo abandonware lub old games, a znajdziemy wiele serwisów, z których można ściągnąć legalnie stare gry, które świetnie posłużą do nauki angielskiego. Jeśli chcielibyśmy się uczyć angielskiego z nowszych gier to polecamy wszelkie serwisy takie jak Amazon. Zwróćcie uwagę żeby korzystać z Amazona UK. Amazon z Wielkiej Brytanii ma bowiem często darmową wysyłkę powyżej 25 funtów. Za taką kwotę możemy kupić wiele gier w angielskiej wersji językowej, często nawet taniej niż w Polsce. Co ciekawe słówka, które poznamy z gier bardzo mocno zapadają w pamięć. Ja po kilkunastu latach znam ponad 90% słów, których nauczyłem się z Fallout. Ostatnio znalazłem swój rejestr słówek angielskich. Na wielu stronach atrament już wyblakł i nie mogłem doczytać słów, ale prawie wszystkie je znałem, a nawet czasami kojarzyłem, który z bohaterów gry je wypowiedział. To jest niesamowite. Pewnie dlatego, że bardzo lubiłem tą grę, a nauka słówek pozwoliła mnie poznać każdy fragment świata w tej grze.

Polecam więc naukę słówek angielskich z pomocą gier komputerowych. Trzeba jednak pamiętać, by dobrać grę, która jest dla nas bardzo atrakcyjna tematycznie i wizualnie. Dokładnie zastanówcie się nad wyborem gry, gdyż będzie to miało duży wpływ na efektywność waszej nauki angielskiego. Musi to być gra, za którą przepadacie.

Dobrym sposobem, żeby usprawnić wpisywanie słów do brudnopisu jest posiadanie dwóch komputerów (jednego, na którym gramy i drugiego, do którego wpisujemy słówka wcześniej wyszukując je w jakimś elektronicznym słowniku). Pamiętajcie jednak, by sprawdzać i wpisywać słówka angielskie po kolei, w momencie ich zobaczenia. Czyli: czytamy tekst, napotykamy słówko, którego nie znamy, sprawdzamy jego znaczenie w słowniku i zapisujemy je razem z tłumaczeniem w brudnopisie lub bezpośrednio w programie do nauki słówek, a potem dopiero czytamy tekst z gry dalej. Polecamy również po zapisaniu słów z całego tekstu przesłuchać i przeczytać ten tekst jeszcze raz. Będziemy się uczyć o wiele bardziej efektywnie. Pamiętajcie by postępować w powyższy sposób. Jest o wiele skuteczniejszy niż po prostu spisanie 50 słów angielskich, a potem tłumaczenie ich jednym ciągiem.

Życzymy owocnej nauki słówek i szybkich postępów.

kontakt@ultratext.pl