System nauki angielskich słówek
Do powtórki:
-
Do dodania:
-
Ilość słów:
-
Zestawy słów angielskich
60 zestawów
2530 słówek
500 najważniejszych
słów angielskich
Artykuły o angielskim
i nie tylko...

Kupno samochodu - auto nowe czy używane?


Wiele osób podejmując decyzję o wymianie samochodu zastanawia się czy kupić auto nowe czy używane. Zapomina jednak dokonać obliczeń, które jasno mogą wskazywać, która oferta jest bardziej korzystna finansowo. Zakup samochodu to zbyt poważny wydatek, by zdawać się na wyczucie i intuicję.

Po pierwsze: paliwo i spalanie. Posiadając dane o spodziewanej liczbie rocznej przejechanych kilometrów naszym nowym samochodem, cenie paliwa, spodziewanego czasu użytkowania auta można precyzyjnie obliczyć koszty eksploatacji tego samochodu. Drugą kwestią są koszty kredytu. Przy kupnie samochodu warto zapoznać się z ofertą dilera w tym zakresie. Często są one o wiele bardziej korzystne niż kredyt samochodowy na auto używane.

Po trzecie: gwarancja. Należy zważyć ryzyko awarii u auta używanego. Trzeba założyć poziom awaryjności samochodu i obliczyć roczny poziom wydatków z tego tytułu. Po czwarte: wartość końcowa. Jeżeli chcemy wymienić samochód na kolejny po na przykład 3 latach trzeba oszacować wartość końcową po tym okresie.

Podsumowując, warto przy decyzji kupna samochodu używanego mieć gotową kalkulację kosztów zakupu i eksploatacji auta nowego podobnej klasy i zapoznać się z ofertą salonów.